/

 

 

KONTAKTUPPGIFTER

För att komma i kontakt med styrelsen kan du komma till föreningslokalen NP 57 mellan 17.30-18.00 tredje måndagen i varje månad. Vill du skicka e-post till hela styrelsen, maila till  styrelsen@blavalen.se och för enskilda medlemmar, förvaltning och telefonnummer se nedan. Du kan också fylla i formuläret, som du hittar genom att skrolla längst ner på sidan.

FÖRVALTARE 

Teknisk förvaltning 

Nabo
Förvaltare Oscar Kardell, växel 031-19 80 19
Fastighetsskötare Fredrik Nielsen har semester tom 30 april, hans mobil är vidarekopplad.
Tillfällig fastighetsskötare är
Ted Rekstad, 
ted.rekstad@nabo.se
0706-77 02 85 eller 031 - 10 21 24.

Fastighetsexpeditionen finns i markplan, NP 57, är öppen onsdagar 08.00-09.00
Växel Nabo, 07.00-16.00, 010 - 288 00 00,  info@nabo.se 

Felanmälan
07.00-16.00, 010-288 00 26,  felanmalan@nabo.se

Jour, ärenden på jourtid debiteras extra:
Vardagar 16.00-07.00, 031- 80 24 24
Helgar, dygnet runt, 031 - 80 24 24

Felanmälan hiss
Vinga Hiss 031-776 57 01

Ekonomisk förvaltning

Primär Fastighetsförvaltning AB
Gårdavägen 1
412 50 Göteborg

Växel, 031-709 10 00

e-post avifraga@primar.se

Hyresavierna delas ut kvartalsvis. Observera att det är avier i föreningens namn, Blåvalen. 

Autogiro kommer i drift tidigast ett kvartal efter det att du skickat in ansökan, betala på utsänd avi tills autogirot fungerar.

Hyror, parkering och laddningsplatser kontakta,
Robin Iholin, robin.iholin@primar.se


Övriga ärenden t ex utdrag ut lägenhetsregistret kontakta, Marie Rehnberg, marie.rehnberg@primar.se


Överlåtelsehandlingar skall sändas för registrering till: 
Brf Blåvalen 
c/o Primär Fastighetsförvaltning AB 
Robin Iholin 
Gårdavägen 1 
412 50 Göteborg 

Vid överlåtelse kommer säljaren att bli debiterad en överlåtelseavgift enligt föreningens stadgar, 2,5% av ett prisbasbelopp. Prisbasbelopp exempel för 2023 = 52.500kr.

Pantsättningshandlingar [när pant tagits ut för en lägenhet, dvs nytt lån upptagits] skall sändas till:
Brf Blåvalen
c/o Primär Fastighetsförvaltning AB
Gårdavägen 1
412 50 Göteborg

Panten registreras i lägenhetsregistret och sedan kommer en pantsättningsavgift att bli pålagd kommande avi, enligt föreningen stadgar. Pantsättningsavgift är 1 % av gällande prisbasbelopp per lån. Prisbasbelopp exempel för 2023 = 52.500kr.

Bredband, telefoni, TV
Tele2, telefon 0771-55 00 00

Vid personfara eller pågående brott - ring 112

Vid misstanke om brottslig aktivitet
Kontakta  grannsamverkan@blavalen.se

För ytterligare information; se anslagstavlan i hiss och entrén.



STYRELSEN BRF BLÅVALEN

Johan Lundegren, ordförande, johan@blavalen.se

Ingemar Nilsson, vice ordförande,  ingemar@blavalen.se

Annika Attesjö, sekreterare, annika.a@blavalen.se

Annika Göransson, ledamot, annika.g@blavalen.se

Annika Lundberg, ledamot, annika.l@blavalen.se

Christoffer Wahlborg, ledamot, christoffer@blavalen.se

Vernesa Dzelic Talajic, ledamot, vernesa@blavalen.se

Ramjar Emami, ledamot, ramjar@blavalen.se

Valberedning

Klas Lindell
Tina Tengberg
Ylva Dahlin

valberedningen@blavalen.se

Internrevisor
Esmeralda Claesson,  internrevisor@blavalen.se 






Du kan även använda det här formuläret om du vill komma i kontakt med oss. Vi hör av oss så snart vi kan!